|
Hoogkamerstraat: onduidelijke voorrang voor fietsers |
|

Jozef Van Breuseghem
Site Admin
Geregistreerd op: 10 Jan 2009 Berichten: 6327 Woonplaats: Temse
|
|
|
|
|
Geplaatst: 30-10-2009 17:37:28 Onderwerp: Is het nu minder dubbelzinnig? |
|
|
|
|
De voorrangsregeling op dit kruispunt is eindelijk aangepast, en zoals ik op 25 oktober voorspelde ...
Jozef Van Breuseghem schreef: |
Het zou mij niet verwonderen als de fietsers nu ook voorrang zullen moeten verlenen als ze de doorsteekjes moeten oversteken... |
... inderdaad.
Het Agentschap Wegen en Verkeer is van gedacht veranderd. Vroeger waren ze van mening dat alle fietsoversteken aan dit kruispunt "op" het kruispunt lagen. Die moesten bijgevolg aangeduid worden met een fietspadmarkering (twee evenwijdige streepjeslijnen). Nu zijn ze van mening dat sommige fietsoversteken aan dit kruispunt "buiten" het kruispunt liggen. Die worden nu aangeduid met een oversteekplaats voor fietsers (twee evenwijdige lijnen van vierkanten of parallellogrammen). De oversteken zijn nochtans niet van plaats veranderd...
Is het Agentschap Wegen en Verkeer soepel geworden? Denken ze na over "op" of "buiten" het kruispunt, en kunnen ze zelfs van gedacht veranderen?
Is de aangepaste voorrangsregeling aan dit kruispunt minder dubbelzinnig dan voorheen?
Als men richting Sint-Niklaas over dit kruispunt fietst moet men bij het oversteken van de eerste "doorsteek" voortaan voorrang verlenen aan het verkeer dat vanuit de Hoogkamerstraat rechtsaf slaat naar de N16. Op het fietspad staan nu immers verkeersborden B1 (omgekeerde driehoek) en haaientanden. Hetzelfde als je vanuit St-Niklaas richting Temse fietst. De fietspadmarkering op de rijbaan is vervangen door een markering van een oversteekplaats. Overstekende fietsers moeten nu dus zonder twijfel voorrang verlenen aan het verkeer op de rijbaan. Op de rijbaan zijn trouwens de haaientanden verdwenen, maar... waarom staat het bord B1 er dan nog? Moet het verkeer op de rijbaan toch ook nog voorrang verlenen aan overstekende fietsers? Is dat nu duidelijker?
Als men zonder kleerscheuren over het kruispunt geraakt is en men fietst verder richting Sint-Niklaas, dan moet men bij het oversteken van de volgende "doorsteek" ook voorrang verlenen aan het verkeer dat afslaat van de N16 richting Sint-Niklaas. Ook hier staan verkeersborden B1 (omgekeerde driehoek) en haaientanden op het fietspad. Hetzelfde als je vanuit St-Niklaas richting Temse fietst. De fietspadmarkering op de rijbaan is weer vervangen door een markering van een oversteekplaats. Overstekende fietsers moeten nu dus zonder twijfel voorrang verlenen aan het verkeer op de rijbaan.
Op de rijbaan zijn weer de haaientanden verdwenen, maar... waarom heeft men weer het bord B1 laten staan? Moet het verkeer op de rijbaan ook hier voorrang verlenen aan overstekende fietsers? Is dat nu duidelijker?
Ik hoop dat hier nooit een ongeval gebeurt, want wie zal dan in het ongelijk gesteld worden?
Als je zeker wil zijn van uw voorrang, dan stap je als fietser best van uw fiets af, en steek je te voet over op de zebrapaden met uw fiets aan de hand.
Er is nog iets... Bekijk nog eens deze foto van daarjuist...
... en vergelijk die eens met deze foto van vroeger:
Als men de rijbaan overgestoken is stond daar vroeger ook een bordje B1, waardoor overstekende fietsers voorrang moesten verlenen aan de fietsers die langs de N16 kwamen aanfietsen. Nu is dat bordje weg. De haaientanden staan er nog wel, maar die hebben geen betekenis zonder een bord B1. Waarom is dat weggenomen? Is dat nu duidelijker?
(De twee verbodsbordjes voor fietsers en bromfietsers zijn ook vervangen door één bord.)
De fietspadmarkering over de N16 zelf is verwijderd. Hier is het Agentschap Wegen en Verkeer minder soepel Deze oversteekplaats ligt ontegensprekelijk "op" het kruispunt. Waarom de markering dan moet verdwijnen en het oversteken voor fietsers zo gevaarlijk gemaakt wordt, heb ik uitvoerig verklaard op http://ft.bbforum.be/waarom_geen_fietspadmarkering_over_voorrangswegen_-t80.html. Maar hier is het blijkbaar onmogelijk om de oversteek te beschouwen als "buiten" het kruispunt en een markering aan te brengen van een "oversteekplaats voor fietsers".
Is dat alles? Neen hoor!
Als we van de Secretaris Generaal Boereboomstraat langs de N16 fietsen, dan rijden we op een tweerichtingsfietspad langs een voorrangsweg.
Het verkeer op de N16 vanuit Sint-Niklaas dat rechts afslaat naar de Hoogkamerstraat moet dat fietspad langs de N16 oversteken. Wat zien we op die plaats?
Volgens het Agentschap Wegen en Verkeer ligt het fietspad langs de N16 hier dus even "buiten" het kruispunt. Fietsers moeten voorrang verlenen aan het verkeer dat van de N16 afslaat naar de Hoogkamerstraat richting Temse.
Voor het verkeer op de rijbaan zijn de haaientanden verwijderd, maar staat nog steeds het bord B1. Moet het verkeer op de rijbaan dus ook hier weer voorrang verlenen aan de overstekende fietsers? Is dat nu duidelijker?
Als we het fietspad langs de N16 even verder volgen op de foto, dan zien we dat bij het oversteken van de Hoogkamerstraat een fietspadmarkering is aangebracht. Daar ligt het fietspad dus weer "op" het kruispunt.
Maar fietsen we nog even verder langs de N16, dan komen we weer op deze oversteekplaats, maar nu van de andere kant...
... en hier fietsen we weer "buiten" het kruispunt. Duidelijk toch?
Het is dus allesbehalve duidelijker en minder dubbelzinnig geworden! Is dat nu het resultaat van het "nieuw signalisatieplan"?
En terloops... moet er ook geen fietspadmarkering komen aan de afrit langs het Shell station?
... evenals aan de Laagstraat, waar het reeds lang gevraagd is, zie http://ft.bbforum.be/ontbrekende_fietspadmarkering_aan_de_laagstraat_-t125.html:
Maar tot hier konden ze met hun verfpotten niet meer komen. Het verwijderen van de fietspadmarkering over de N16 was veel dringender.
Is er soms nog iemand die twijfelt aan de fietsvriendelijkheid van het Agentschap Wegen en Verkeer?
(Aanpassing 08-10-2010: Verdwenen foto hersteld.)
(Aanpassing 24-06-2013: 3 verdwenen foto's hersteld.)
(Aanpassing op 30-11-2015: Afbeeldingen op nieuwe host en vergrootbaar gemaakt.)
(Aanpassing op 06-06-2017: Betere vergroting van de afbeeldingen.) _________________ Queen:
I want to ride my bicycle, I want to ride my bike.
I want to ride my bicycle, I want to ride it where I like.
Laatst aangepast door Jozef Van Breuseghem op 06-06-2017 10:19:33; in totaal 7 keer bewerkt |
|
Terug naar boven |
|

Hilde Habraken
Geregistreerd op: 08 Jan 2009 Berichten: 370
|
|
|
|
|
Geplaatst: 22-06-2011 07:20:09 Onderwerp: rood licht voor voetgangers |
|
|
|
|
Mijn zoon vertelde vanmorgen dat hij samen met twee andere fietsers bijna aangereden is door een links afslaande bus toen hij de N16 overstak bij groen licht. De chauffeur maakte van zijn oren omdat hij het rood voetgangerslicht gezien had, en dacht dat ze door het rood reden. Ik heb meteen een melding gedaan op het meldpunt fietspaden. Moet daar nu echt eerst een ongeval gebeuren voor ze er eindelijk iets aan doen? Beséffen die mensen eigenlijk wel dat ze met levens spelen? En is het nu zo moeilijk om dat voetgangerslicht tegelijk met het fietslicht op groen te laten springen? En dat voor een zwart punt dat zogezegd weggewerkt is... Ik word hier woest van! |
|
Terug naar boven |
|
Hilde Habraken
Geregistreerd op: 08 Jan 2009 Berichten: 370
|
|
|
|
|
Geplaatst: 22-06-2011 07:28:53 Onderwerp: |
|
|
|
|
Ik heb al meteen antwoord van de mobiliteitsambtenaar van Temse:
Citaat: |
Beste Habraken Hilde,
Als reactie op uw melding van een knelpunt voor fietsers (referentie : 48D7A17CCD) op volgende locatie :
Hoogkamerstraat
Temse
Oost-Vlaanderen
Melden we u het volgende :
Beste
Ik stuur uw opmerking door naar de bevoegde diensten van het Agentschap Wegen en Verkeer Oost-Vlaanderen.
Mvg
Alex Spiessens
Dienst Mobiliteit Temse |
Hopelijk reageren ze even vlot bij het Agentschap Wegen en Verkeer. |
|
Terug naar boven |
|

Jozef Van Breuseghem
Site Admin
Geregistreerd op: 10 Jan 2009 Berichten: 6327 Woonplaats: Temse
|
|
|
|
|
Geplaatst: 22-06-2011 17:07:52 Onderwerp: |
|
|
|
|
Goed dat je dit aankaart, Hilde!
Hetzelfde "verschijnsel" doet zich voor aan het kruispunt van de N16 met de Doornstraat/Gasthuisstraat (klik hier). Ook daar blijven de voetgangerslichten op rood staan als de fietslichten groen geworden zijn. Bovendien zijn de (rode) voetgangerslichten - die aan de overkant van de rijbaan staan - zichtbaar voor de afslaande automobilisten, maar de (groene) fietslichten niet, want die worden niet herhaald aan de overkant.
Hierover heb ik al eens een discussie gevoerd op de vraagbaak van de wegcode (klik hier). Maar blijkbaar raken ze daar dan enkel zelf verstrikt in de reglementen van de wegcode.
Ik kan alleen maar tot het besluit komen, dat de reglementen van de wegcode niet altijd de veiligheid van de fietsers bevorderen! De wegcode is voornamelijk geschreven vanuit het standpunt van automobilisten! De wegcode is er trouwens gekomen door de automobilisten, die de plaats opeisten die eeuwenlang ingenomen was door traag verkeer (voetgangers, paarden en later fietsers). De wegcode heeft als oorspronkelijke bedoeling het traag verkeer opzij te drukken, zodat de snelle auto er door kan!
Gelukkig beginnen sommige verstandige mensen nu eindelijk in te zien, dat ook het "traag verkeer" zijn rechten heeft! Het is helaas niet eenvoudig, door de invloedrijke en financieel sterke autolobby, om deze scheef gegroeide toestand weer recht te trekken.
Ik vrees dus, dat ze niet zo vlot zullen reageren bij het Agentschap Wegen en Verkeer. Daar zal meer actie en persbelangstelling voor nodig zijn! Zie de plaatsing van de stopstrepen aan verkeerslichten (klik hier) op de viaduct over de N16. Dezelfde fout is trouwens gemaakt aan het kruispunt Krijgsbaan/Sint-Jorisstraat/Prinsenlaan (klik hier), en is nog steeds niet opgelost. Waarschijnlijk omdat de pers er niet bij betrokken geweest is.
Dit alles natuurlijk niet om u te ontmoedigen, maar we moeten absoluut meer op onze strepen leren staan! _________________ Queen:
I want to ride my bicycle, I want to ride my bike.
I want to ride my bicycle, I want to ride it where I like. |
|
Terug naar boven |
|

Hilde Habraken
Geregistreerd op: 08 Jan 2009 Berichten: 370
|
|
|
|
|
Geplaatst: 22-06-2011 17:56:41 Onderwerp: |
|
|
|
|
Misschien moeten we dan op de eerste zaterdag van september eens actie voeren op beide kruispunten van de N16, als de school net terug gestart is en de scholieren (en de mensen die met de fiets gaan werken) zich weer proberen overeind houden tussen het drukke auto- en vrachtwagenverkeer. |
|
Terug naar boven |
|
mario
Geregistreerd op: 11 Okt 2010 Berichten: 6 Woonplaats: Temse
|
|
|
|
|
Geplaatst: 22-06-2011 22:42:02 Onderwerp: |
|
|
|
|
De verkeerslichten op de N16 in Bornem en Puurs werken net hetzelfde.
Mvg, |
|
Terug naar boven |
|

Jozef Van Breuseghem
Site Admin
Geregistreerd op: 10 Jan 2009 Berichten: 6327 Woonplaats: Temse
|
|
|
|
|
Geplaatst: 23-06-2011 13:24:46 Onderwerp: |
|
|
|
|
mario schreef: |
De verkeerslichten op de N16 in Bornem en Puurs werken net hetzelfde. |
Deze regeling wordt algemeen toegepast, naar aanleiding van een paragraaf in het Vademecum Fietsvoorzieningen, hoofdstuk 4.4.1.3 onder Fietsvriendelijke verkeerslichtenregeling (sic ) op pagina 32 (laatste versie mei 2008):
Citaat: |
Voetgangerslichten worden geplaatst aan de overzijde van de oversteek, fietslichten echter vóór de oversteek. Dit kan leiden tot verwarring. Dit zou zo nodig kunnen opgelost worden door het fietslicht te herhalen aan de overzijde, maar dit strookt niet met de huidige plaatsingsvoorwaarden. |
Eigenaardig genoeg staan in het Vademecum Fietsvoorzieningen enkele zaken die er beter niet zouden in staan, omdat ze de veiligheid van de fietsers zeker niet bevorderen. En dit is er ook zo een. Er staat namelijk nergens in plaatsingsvoorwaarden dat het verboden is om het fietsverkeerslicht te herhalen aan de overzijde. Maar toch verwijzen de wegbeheerders naar deze passage in het Vademecum Fietsvoorzieningen om hun werkwijze te "verantwoorden".
In de Wegcode staat iets helemaal anders:
Citaat: |
Artikel 61. Driekleurige verkeerslichten
61.1. De driekleurige verkeerslichten zijn cirkelvormig en hebben de volgende betekenis :
...
6° wanneer de lichten de verlichte silhouet van een fiets voorstellen, gelden deze lichten slechts voor fietsers en bestuurders van tweewielige bromfietsen. |
Fietsverkeerslichten horen dus bij de driekleurige cirkelvormige verkeerslichten. Wat zegt nu het artikel 61.4.1 hierover?
Citaat: |
61.4.1. De driekleurige cirkelvormige verkeerslichten worden rechts van de rijbaan geplaatst.
Als aanwijzing mogen zij links of boven de rijbaan en op de plaatsen waar het verkeer het rechtvaardigt, worden herhaald.
Op de kruispunten mogen zij aan de andere kant van het kruispunt links of boven de rijbaan worden herhaald. |
Kan het nog duidelijker? Men zou enkel kunnen aanvoeren dat het fietspad geen rijbaan is. Alleen voor de driekleurige pijlvormige verkeerslichten wordt een bijkomende beperking opgelegd in artikel 61.4.2.:
Citaat: |
61.4.2. De driekleurige pijlvormige verkeerslichten worden boven de rijstroken of rechts geplaatst.
Zij mogen links worden herhaald alsmede links aan de andere kant van het kruispunt. |
Er is reglementair dus geen enkel bezwaar om de fietsverkeerslichten te herhalen aan de overkant langs de linkerkant van het fietspad. Langs de linkerkant, want anders zou men een overtreding begaan als men het verkeerslicht voorbijfietst, als het rood zou geworden zijn tijdens het oversteken van de rijbaan!
Er is zelfs nog meer interessants te lezen in het Vademecum Veilige Wegen en Kruispunten, hoofdstuk 3.2.3.3. Fietsverkeer op pagina 92 (laatste versie mei 2009):
Citaat: |
De conflicten die door een tweerichtingsfietsoversteekplaats kunnen ontstaan (nl. een auto linksaf met een dwarsende fietser die niet wordt verwacht) moeten ofwel conflictvrij geregeld worden ofwel (bij voorkeur) duidelijk gemaakt worden aan afslaande automobilisten via de borden F50bis en eventueel een knipperlicht met fietserssilhouet.
Voor de overige aspecten van verkeersvoorzieningen op een lichtengeregeld kruispunt wordt verwezen naar 3.3. Fietsvoorzieningen in dit vademecum en naar het Vademecum Fietsvoorzieningen, ...
...
Indien een automobilist geen zicht heeft op het licht voor de fietsers of de opstelstrook voor de fietsers kan beter geen deelconflict worden toegestaan. |
Enerzijds verwijst men weer terug naar het Vademecum Fietsvoorzieningen, anderzijds zouden dergelijke kruispunten met tweerichtingsfietspaden (N16/Hoogkamerstraat en N16/Doornstraat/Gasthuisstraat) conflictvrije verkeerslichten moeten hebben. Bij voorkeur zou er een verkeersbord F50bis en eventueel een knipperlicht met fietserssilhouet moeten staan. Merk op, dat op deze kruispunten geen van beide staat, zoals in dit vademecum staat voorgeschreven!
Hilde Habraken schreef: |
Misschien moeten we dan op de eerste zaterdag van september eens actie voeren op beide kruispunten van de N16 ... |
Dat is eigenlijk een zaak waarvoor de Fietsersbond nationaal zou moeten actie voeren! _________________ Queen:
I want to ride my bicycle, I want to ride my bike.
I want to ride my bicycle, I want to ride it where I like. |
|
Terug naar boven |
|

Hilde Habraken
Geregistreerd op: 08 Jan 2009 Berichten: 370
|
|
|
|
|
Geplaatst: 26-06-2011 20:58:31 Onderwerp: |
|
|
|
|
Waarom stuur je deze uitleg eens niet door naar hen, Jozef? Niemand allicht die het al zo uitgeplozen heeft als jij! |
|
Terug naar boven |
|

Hilde Habraken
Geregistreerd op: 08 Jan 2009 Berichten: 370
|
|
|
|
|
Geplaatst: 16-12-2011 09:24:28 Onderwerp: reactie op melding onduidelijkheid rood voetgangerslicht |
|
|
|
|
Deze week kreeg ik eindelijk antwoord van de wegbeheerder op een melding die ik een tijd geleden gedaan heb, toen ik bijna aangereden werd aan het kruispunt Hoogkamerstraat - N16. Als ik het goed begrijp blijft alles zoals het is en moeten we als fietser gewoon bidden dat de automobilist de wegcode kent. Jozef, voer voor jou?
Als reactie op uw melding van een knelpunt voor fietsers (referentie : 48D7A17CCD) op volgende locatie :
Hoogkamerstraat
Temse
Oost-Vlaanderen
Melden we u het volgende :
Geachte,
Het conflict tussen links of rechts afslaande automobilist en rechtdoorrijdende fietser in combinatie met een rood voetgangerslicht is ons welbekend.
Het Agentschap Wegen en Verkeer ontvangt regelmatig meldingen van weggebruikers die aangeven dat een fietser het kruispunt nog oversteekt, terwijl het voetgangerslicht al rood aangeeft. De afslaande automobilist, die het voetgangerslicht op rood ziet staan, gaat er van uit dat de fietser de wet overtreedt. Nochtans is dit niet het geval, vermits het fietserslicht de cyclus van de verkeerslichten voor motorvoertuigen volgt.
De groencyclus van het voetgangerslicht wordt vroeger afgesloten dan de groencyclus voor fietsers of motorvoertuigen. Vanaf het moment dat het voetgangerslicht op rood springt, wordt de voetganger die al aan zijn oversteekbeweging begonnen was, wettelijk toegestaan om deze oversteekbeweging te beëindigen (= ontruimingstijd). Voor voetgangerslichten bestaat er immers geen oranjekleurig licht dat de overgang van groen naar rood maakt. Dat het voetgangerslicht al op rood springt, terwijl het fietserslicht nog op groen blijft staan, heeft te maken met het feit dat wettelijk (en feitelijk) een langere ontruimingstijd voorzien is voor een overstekende voetganger dan voor een overstekende fietser (1,2m/ sec ten opzichte van 10m/sec voor autovoertuigen en 5m/sec voor fietsers).
Gezien het Agentschap Wegen en Verkeer zwaar inzet op een vlotte doorstroming van het verkeer, is het niet opportuun om de groencyclus van het voetgangerslicht gelijk te schakelen met de groencyclus van het verkeerslicht voor motorvoertuigen. Dit zou namelijk, op meerdere kruispunten, vele extra s econden wachttijd opleveren voor het verkeer op de dwarsrichting, aangezien alle verkeer (inclusief het gemotoriseerde verkeer) steeds de (langere) ontruimingstijd van de voetganger zou dienen te volgen.
Ook het gelijkschakelen van de groencyclus van fietserslichten met voetgangerslichten biedt geen oplossing, aangezien dit een minder vlotte doorstroming voor de fietser zou betekenen. De fietser zou minder groentijd krijgen, terwijl zijn ontruimingstijd veel korter is dan die van de voetganger.
Op gewestwegen met een drukknop zou de fietser, bij gelijkschakeling van de groencyclus voor fietsers en voetgangers, zijn oversteek steeds dienen aan te vragen, net als de voetganger. Dit zou dan weer extra seconden wachttijd opleveren voor het verkeer in de dwarsrichting, gezien steeds rekening zou moeten gehouden worden met de (langere) ontruimingstijd van de voetganger, zelfs indien zich enkel een fietser aangemeld had.
Het Agentschap Wegen en Verkeer za l bovendien meer en meer inzetten op het systeem van drukknoppen om een goede doorstroming van het verkeer te garanderen. Zo wordt de wachttijd van het dwarsliggende verkeer enkel verhoogd indien er zich effectief voetgangers aanmelden.
In deze discussie wordt soms ook verwezen naar de plaatsing van de verkeerslichten. Voor de afslaande automobilist springt het verkeerslicht van de voetganger meer in het oog. Terwijl het fietserslicht zich namelijk vóór het kruispunt bevindt, wordt het voetgangerslicht niet vóór maar aan de overzijde van het kruispunt geplaatst. De plaatsing van de voetgangerslichten kan echter niet zomaar aangepast worden.
Door het Verdrag van Wenen inzake verkeerstekens wordt namelijk opgelegd dat de voetgangerslichten zodanig gerangschikt dienen te zijn dat iedere verwarring met de voor het verkeer van autovoertuigen bestemde lichten uitgesloten is. Omdat het plaatsen van voetgangerslichten naast verkeerslichten voor motorvoertuigen ver warring in de hand zou kunnen werken, is er daarom gekozen om de voetgangerslichten aan de overzijde van het kruispunt te plaatsen. Aangezien de voetgangerslichten zichtbaar moeten zijn voor de aan de overzijde van het kruispunt aanwezige voetganger, zullen zij noodzakelijkerwijs ook steeds in het zicht van de afslaande voertuigen blijven.
Samenvattend blijft het dan ook zeer belangrijk dat de weggebruiker zich bewust is van het feit dat de groencyclus voor fietsers en voetgangers niet gelijklopend is. Op een gewestweg met een fietsoversteek dient de links- of rechtsafslaande automobilist daarom steeds rekening te houden met mogelijke oversteekbewegingen van fietsers, ook wanneer het voetgangerslicht rood aangeeft.
Hopelijk bent u hiermee voldoende geïnformeerd.
Met vriendelijke groeten,
Secretariaat Wegen en Verkeer Oost-Vlaanderen |
|
Terug naar boven |
|

|
Je mag geen nieuwe onderwerpen plaatsen in dit subforum Je mag geen reacties plaatsen in dit subforum Je mag je berichten niet bewerken in dit subforum Je mag je berichten niet verwijderen in dit subforum Je mag niet stemmen in polls in dit subforum
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Maak snel, eenvoudig en gratis uw eigen forum: Gratis Forum
This contents of this page are in no way endorsed by the Mozilla Foundation
Mozilla_Firefox theme created by Plastikaa © 2005
|